rahimde-miyom-belirtileri
Miyom Nedir Belirtileri Nelerdir
19 Ocak 2017
rahimde-miyom-nedir
Rahimde Miyom Nedir
10 Şubat 2017

Miyom Belirtileri

miyom-belirtileri

miyom-belirtileri

Uzman Desteği Alın

Miyom Belirtileri

Miyom Belirtileri, Miyom Nedir, Miyom Belirtileri Nelerdir, Miyom Nedir Belirtileri Nelerdir, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makale.

 

Miyomların Belirtileri

Miyomların teşhisi, genellikle kapsamlı jinekolojik muayeneler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Tabi ki bu şekilde ortaya çıkan miyom, kanama ve ağrı gibi belirtiler neticesinde yapılan muayenede tespit edilmiştir. Normal şartlarda miyom teşhisi, rutin jinekolojik muayenelerde sağlanamamaktadır. Ancak belirli bir büyüklüğe ulaştıktan ve kanama, ağrı gibi belirtiler ortaya çıkardıktan sonra miyom teşhisi kesinleşebilir.

Miyomların en belirgin belirtileri şu şekildedir ;

Adet dönemlerinde çok fazla kanama.
Karın ve rahim bölgesinde gözle fark edilecek şekilde büyüme.
Sıklıkla idrara çıkma isteği.
Adet sonrasında aralıklarla açık renkte kanama.
Cinsel ilişki ve adet dönemlerinden sonra bel ve kuyruk sokumunda ağrı hissedilmesi.
Ayrıca miyomlar, barsaklarda oluşturdukları basınçtan dolayı kabızlığa da sebep olmaktadırlar.
Ayrıntılı yapılan kısırlık testlerinde de bazı durumlarda miyomların tüpleri tıkadığı görülmektedir.

Miyom Nedir

Miyom, rahim ağzı ve rahmin içerisinde yer tutan, rahimdeki düz kas dokusu ile gelişen iyi huylu olarak adlandırılan tümörlerdir. Tümör denilince hemen akla kanser geldiğinden belirtmek isteriz ki; vücut içerisinde iyi veya kötü huylu fark etmeksizin oluşmuş olan şişliklerin tamamına tümör denilmektedir. Yani tıpkı miyomlarda olduğu gibi iyi huylu tümörlerin de varlığı söz konusu olup herhangi bir kanser durumuna rastlanamayabilir. Miyomlar, genellikle yuvarlak yapıda ve pembeye yakın bir renkte bulunurlar. Kadınların genel olarak %20’sinde küçük çaplı da olsa miyomların varlığı saptanmıştır.

Miyomların en sık görüldüğü yaş aralığı 35-45dir. Ergenlik dönemlerinde miyom görülen kadın sayısı oldukça az olmakla birlikte menopoza girildikten sonra da miyom görülme sıklığı düşmektedir. Buna rağmen, menopoz öncesinde miyom tanısı konulmuş kadınların bazılarında menopoza girildikten sonra hastalığın hızla ilerlediği görülmektedir. Miyomların belirtileri, rahim içerisinde veya çevresinde daha çok hangi organa yakın olduklarına bağlı olarak değişmektedir.

Miyom Tedavisi

Yukarıda da belirttiğimiz gibi miyomların küçük oldukları dönemlerde vücuda herhangi bir sıkıntısı yoktur. Bu durumlarda miyomun sürekli kontrolü, ilaçlar ile daha da küçülmesini ve yok olmasını sağlamak en etkili tedavi yöntemidir. Miyomların kontrol altında tutulduğu bu safhada kanserli hücrelerin vücutta olan varlığının kontrolü ve bu gibi komplikasyonların engellenmesi de sağlanacaktır. Küçük iken tespiti yapılan miyomların tedavisi oldukça kolay olmakla birlikte ilerlemiş, daha büyük boyutlardaki miyomların tedavisinde ameliyat yöntemleri tercih edilmektedir. Miyomların tespiti yapıldıktan sonra alanında uzman bir hekim tarafından. Kontrol ve takibi yapıldığı sürece miyomun insanlara vereceği olumsuz etkiler çok daha aza indirgenecektir.

Miyom Belirtileri, hakkında merak ettikleriniz için yazılmış makaleyi okudunuz. Miyom Belirtileri, hakkında detaylı bilgi almak için bizi arayın.

 

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.