rahimde-miyom-ne-demek
Miyom Nedir
19 Ocak 2017

Miyom Ne Demek

miyon-ne-demek

miyon-ne-demek

Uzman Desteği Alın

Miyom Ne Demek

Miyom ne demek, miyon neden olur, miyom tedavisi nedir, miyom bitkisel tedavi. Miyom hakkında merak ettikleriniz herşey bu makalede yer almaktadır.

Miyom Nedir

Miyom, rahim ağzı ve rahmin içerisinde yer tutan, rahimdeki düz kas dokusu ile gelişen iyi huylu olarak adlandırılan tümörlerdir. Tümör denilince hemen akla kanser geldiğinden belirtmek isteriz ki; vücut içerisinde iyi veya kötü huylu fark etmeksizin oluşmuş olan şişliklerin tamamına tümör denilmektedir. Yani tıpkı miyomlarda olduğu gibi iyi huylu tümörlerin de varlığı söz konusu olup herhangi bir kanser durumuna rastlanamayabilir. Miyomlar, genellikle yuvarlak yapıda ve pembeye yakın bir renkte bulunurlar. Kadınların genel olarak %20’sinde küçük çaplı da olsa miyomların varlığı saptanmıştır.

Miyomların en sık görüldüğü yaş aralığı 35-45dir. Ergenlik dönemlerinde miyom görülen kadın sayısı oldukça az olmakla birlikte menopoza girildikten sonra da miyom görülme sıklığı düşmektedir. Buna rağmen, menopoz öncesinde miyom tanısı konulmuş kadınların bazılarında menopoza girildikten sonra hastalığın hızla ilerlediği görülmektedir. Miyomların belirtileri, rahim içerisinde veya çevresinde daha çok hangi organa yakın olduklarına bağlı olarak değişmektedir.

Miyomların Belirtileri

Miyomların teşhisi, genellikle kapsamlı jinekolojik muayeneler sonucunda ortaya çıkmaktadır. Tabi ki bu şekilde ortaya çıkan miyom, kanama ve ağrı gibi belirtiler neticesinde yapılan muayenede tespit edilmiştir. Normal şartlarda miyom teşhisi, rutin jinekolojik muayenelerde sağlanamamaktadır. Ancak belirli bir büyüklüğe ulaştıktan ve kanama, ağrı gibi belirtiler ortaya çıkardıktan sonra miyom teşhisi kesinleşebilir.

Miyomların en belirgin belirtileri şu şekildedir;

Adet dönemlerinde çok fazla kanama,
Adet sonrasında aralıklarla açık renkte kanama,
Karın ve rahim bölgesinde gözle fark edilecek şekilde büyüme,
Cinsel ilişki ve adet dönemlerinden sonra bel ve kuyruk sokumunda ağrı hissedilmesi,
Sıklıkla idrara çıkma isteği,
Ayrıntılı yapılan kısırlık testlerinde de bazı durumlarda miyomların tüpleri tıkadığı görülmektedir.
Ayrıca miyomlar, barsaklarda oluşturdukları basınçtan dolayı kabızlığa da sebep olmaktadırlar.

Miyomdan Korunma Şekli Nedir

Nedeni tam olarak bilinmemekle birlikte, kadınlarda sıklıkla görülen miyomların hareketsiz ve kilolu kadınlarda daha çok görüldüğü belirlenmiştir. Bu durum, kasların aktiflik durumunun miyomun oluşmasında doğrudan etkili olduğunun bir belirtisidir. Yani miyomlardan korunmanın şu an için en etkili yolu ie şudur. Kilo almayıp karın bölgesini hantal bir hale getirmeden kasların sürekli çalışmasını sağlamaktır.

Uzman Desteği Alın

Comments are closed.